MAGVETÉS
2010. A reformáció ünnepén
Hogyan?
Ez a nagyon gyakori és egyszerű kérdés volt az egyik elindítója a reformációnak. Amikor az ágoston rendi szerzetes Luther Márton ezzel a kérdéssel tusakodott: Hogyan nyerhetek üdvösséget? Hogyan juthatok el az örök életre? Nem ő volt az első, sem az utolsó ezzel. Hiszen saját, életszerű kérdése ez minden józanul gondolkodó embernek. Élete kezdetén, derekán vagy végén: mi lesz a földi élet után? Hogyan van odaát? Miként kerülhetek Isten oldalára, az Ő országába? Így volt ezzel az Úr Jézus földön jártakor egy írástudó, gazdag ifjú: „Mester, hogyan nyerhetem el az örök életet?” Pedig vallástanból, erkölcsös példás életből ott a helyszínen jelesre vizsgázott. Csak úgy mondta a választ Jézus kérdésére. Ismerte a Törvényt. Tudatában volt annak, hogy Isten előtti kedvességet csak ezek teljesítésének törekvésével nyerhet. S mégsem volt nyugodt a jövendő felől, pedig teljesített. Másokhoz mérten az átlagosnál jobban teljesített. De amint kiderült a rövid párbeszédből éppen ezek a teljesítmények, s a vagyonhoz való elválaszthatatlan ragaszkodás tette az ő lelkét nyugtalanná. De érdekelte, foglalkoztatta. S valami egészen hasonló mélyből feltörő módon fogalmazza meg Pál apostol kicsivel később az örök emberi kérdést: „Ó én nyomorult ember…” Róm. Mert az nem lehet, hogy emberi létünk értelme az, és annyi, amit e testben megélünk. Szabadulás után vágyunk. S a szabadulás az eljövendő örökkévalóság felé mutat. Ebbe a sorba álltak be a reformátorok, a Szentírásból keresve és megtalálva a feleltet. A megnyugtató feleletet. Amely egyértelmű, világos és megnyugtató. A reformáció újra napvilágra hozta azt, amit a századok során az emberi teljesítmények, egyházban kialakított, de emberi értékrendek eltakartak. És a reformáció ünnepe körül a legméltóbb emlékezés, ünneplés az lehet, hogy ki-ki saját hitbizonyosságának megvallásával járul az Isten dicsősége munkálásához, az Egyház építéséhez.
Mai válaszunk ugyanis ugyanaz, amit Pál apostol kapott feleletül és a reformátorok is megfogalmaztak. Örökéletet Isten minden embernek készített, s azoké, akik azt egyedül hit által: a Jézus Krisztus egyszeri tökéletes váltságát elfogadják. Azoké, akik vallják: nincs helye Isten igazságos ítélő széke előtt az emberi teljesítménynek, mert az legmagasabb szinten is elégtelennek bizonyul. Kegyelemből, vagyis Isten jóságára hagyatkozva, irgalmasságában bízva lehet mienk az örök élet. Istennek feltett szándéka, hogy odaadja az üdvösséget embergyermekeinek. Vajon ami szándékunk egyezik-e az Ő akaratával? Egyeztessünk Ővele, s fogadjuk el Jézus váltságát, mert kegyelemből van üdvösségünk hit által!
Gaál Sándor lelkipásztor
Sola Scriptura – egyedül a Szentírás hitünk és életünk zsinórmértéke.
Sola gratia – egyedül Isten kegyelme által lehetséges az üdvösség.
Sola fide – egyedül hit által lehetséges üdvösség.
Solus Christus – egyedül Krisztus érdeméért lehetséges az üdvösség, Ő a Megváltó és az egyedüli közbenjáró.
Soli Deo gloria – egyedül Istené a dicsőség
Muraközy Gyula: Kálvin
Két arca van: az egyik rám mered,
Mint büszke kőszirt nyüzsgő völgy felett,
Lelkünkbe néző lelkiismeret.
Dacos, kemény arc. gránitból faragták.
Tekintete a végtelen szabadság.
Belécsonkulnak gyilkos, balga szablyák.
Századok fölött virraszt egyedül,
Magános, büszke csönd veszi körül,
Lelkén az óriások gondja ül.
A másik arca szenvedő, szelíd…
Hordozza titkon mások könnyeit;
S magányok mély völgyébe rejtezik.
Alázatos arc…Remegő gyerek…
…Amazt mi látjuk, földi emberek,
Ezt csak az Úr, a csillagok felett.
C. H. Spurgeon az újjászületésről
„Az újjászületés nem valami kis változás. Nincsen szó a régi ház tatarozásáról, hanem a lebontásáról; nem a szív renoválását jelenti, hanem egy új szív és egy új, erős lélek elnyerését.”
Rövid helyzetjelentés attól, aki a közelbe távozott…
2010. augusztusában, az esküvőt és nászutat követően feleségemmel szolgálatba álltunk Besenyőd, Levelek és Magy gyülekezeteiben. Nagyon szép és modern parókiában lakunk Besenyődön, de sajnos a templom épülete igen komoly renoválásra szorul. Ez a munka itteni szolgálatunk egyik nagy kihívását jelenti, de tudjuk: ebben sem vagyunk egyedül, van Kire hagyatkoznunk, számítanunk.
Ami azonban ennél is fontosabb, a „lelki ház”, a gyülekezeti élet felépítése. Ebbe elsősorban a családok látogatásával kezdtünk bele, már jó néhány helyen megfordultunk egy-egy óra hosszára nyúló beszélgetés erejéig, és nagyon hosszú még a meglátogatandó családok listája. Újraindítottuk a besenyődi, és elindítottuk a leveleki ifjúsági csoportot. Mindhárom faluban órarendbe iktatva folyik a hitoktatás, ami nagy lehetőséget jelent számunkra. Szolgálati kapcsolatban állunk a helyi településvezetőkkel, intézményvezetőkkel, és az ifjúsági zenekarral is. Hála Istennek volt alkalmam már a keresztség és az úrvacsora sákramentumait kiszolgáltatni, illetve egy templomi esküvőre is sor került már rövid itt tartózkodásunk alatt. Mint mindenhol, itt is vannak áldott életű, értékes emberek, és nehéz sorsú, segítségre szorulók is szép számmal. A munka terhét a küldetésünkbe, és a Küldőnkbe való belekapaszkodás édesíti meg.
Szeretettel gondolok a ramocsaházi gyülekezetre, sok kedves ismerősünkre, és örülök, hogy a kapcsolatunk nem szakadt meg továbbra sem, több szállal is kötődöm a szép emlékű segédlelkészi év helyszínéhez.
Isten adjon még sok örömteli találkozást, a gyülekezet életére pedig gazdag áldását!
Bodnár Máté
A segédlelkész bemutatkozása
Szeretettel köszöntöm a kedves gyülekezetet! Andrássy Gergely vagyok, Miskolcon születtem az Úr 1987. évének 5. napján. Édesapám a MÁV-nál dolgozik kocsirendezőként, édesanyám orgonaművész és tanár. Bátyám jelenleg a prágai Hilton Hotel külső kertjét gondozza mint diplomás kertészmérnök, öcsém a miskolci Lévay Gimnázium 10. osztályos diákja. Hívő református családban nevelkedtem, szüleink gyermekkorunktól kezdve mindig vittek magukkal a Miskolc-Hejőcsabai gyülekezetbe.
A helyi általános iskolában kezdtem tanulmányaimat, majd a 6. osztály után, a Lévay József Református Gimnázium tanulója lettem. Az ottani évek alatt szólított meg személyesen Isten, aki addig is, és azóta is minden helyzetben velem van. Ekkor döbbentem rá, hogy mi mindent kaptam Tőle, s hogy ezért hálából szeretném egész életemet a szolgálat ezen formájában neki szentelni. Így már 10. osztályos koromtól tudatosan is készültem a teológiára, ahová a gimnáziumi érettségi után 2005-ben beiratkozhattam.
A debreceni évek alatt Gaál Sándor tiszteletes mint évfolyamfelelősöm több alkalommal hívott bennünket a ramocsaházi gyülekezetbe különböző szolgálatokra, így ötnapos klubon, zenés alkalmakon, és kétszer a gyülekezeti táborban is részt vehettem teológusként.
A teológián, az 5. évben esküdtfelügyelőnek választottak, mely tisztség által sok hasznos tapasztalatot, számos hitbeli megerősítést, és nem utolsó sorban életre szóló barátságokat nyertem.
Életem egyik meghatározó része a zene szeretete. Általános iskolás koromban 5 évig zongoráztam, majd egy keveset trombitálni tanultam, és a gimnázium idején találtam otthon egy gitárt, melyen magamban elkezdtem tanulgatni. A teológián volt alkalmam citerán tanulni 2 évig. Gyermekkorom óta járok énekkarba, otthoni gyülekezeti énekkarunkkal, a Lévay gimnáziumi kórussal, és a debreceni Kántussal hála Istennek számos helyre eljuthattam. A zenén túl csodálom Isten teremtett világának minden szépségét, és ezen túl szeretem megörökíteni mindezt, szívesen sportolok, és nem vetem meg a finom ételeket sem.
Menyasszonyommal, Kovács Rékával több éves barátság után ismertük fel, hogy Teremtőnk egymás kiegészítésére alkotott minket, így ha Isten éltet, akkor 2011 nyarán áldását kérjük közös életünkre is. Réka Szerencsen és környékén dolgozik logopédusként, illetve az elmúlt tanévben sikeresen végzett textilműves-kézműves-nemezkészítő szakon.
Nagy öröm számomra, hogy itt, Ramocsaházán lehetek segédlelkész, és hálás vagyok azért, hogy ismerősként fogadtak. Köszönöm a befogadást, az elfogadást, és a testi-lelki táplálást, és remélem, hogy szolgálataimat én is a gyülekezet épülésére, és Isten dicsőségére tudom majd végezni.
Andrássy Gergely
Egyházmegyei gitártáborban jártam…
Sok hittanos táborban voltam már, de ez volt a legkülönlegesebb.
Reggelente gitárszóra ébredtünk, majd jött a torna. Egy közeli halászcsárdában étkeztünk. A jó hangulatot a reggeli áhítatok alapozták meg; viccesek voltak, sokat zenélhettünk együtt és külön-külön is. A délelőtti gitárórákon mindenki a saját tudásszintjének megfelelő csoportban tanulhatott, így jobban tudott a hangszerre koncentrálni. A feladott leckéket a délután folyamán gyakoroltuk.
Többnyire jó idő volt, kivéve egy napot, amikor épp vacsorázni mentünk, és elkapott minket a zivatar. Mire visszaértünk, mindenünk elázott.
A muzsikálás mellett sokat strandoltunk, végig remek volt a hangulat. Estére már kissé elfáradtunk, lecsöndesedtünk, így az áhítatokon komolyabban tudtunk Istenre figyelni. Lefekvés előtt filmvetítésen vettünk részt.
A hetet egy nagy esti közös zenéléssel zártuk a tábortűznél. Itt egyénileg, párosan és csoportban is fel lehetett lépni, és megmutatni, mit tanultunk a héten.
Én nagyon jól éreztem magam. Remélem, jövőre még többen leszünk!
Nyeste Zsófia
Állandó alkalmaink
Hétfő – Péntek:
|
7.30-7.45 között reggeli áhítat
|
Hétfő:
|
18.00-tól házi bibliaóra
|
Kedd:
|
14.30-tól bibliaóra az Idősek Klubjában
|
Szerda:
|
Hittanórák az iskolában és óvodai foglalkozás
|
Csütörtök:
|
10.00-tól Kismama kör minden második héten
17.00-tól gyülekezeti bibliaóra
|
Péntek:
|
16.00-tól kátéóra a 7. osztályosoknak
17.30-tól énekkari próba
19.00-tól roma fiúk bibliaórája
|
Szombat:
|
19.00-tól ifjúsági bibliaóra
|
Vasárnap:
|
9.00-tól Istentisztelet az Idősek Otthonában
|
9.45-től kátéóra a 8. osztályosoknak
|
11.00-tól Istentisztelet
|
15.00-tól Istentisztelet
|
Adventi alkalmaink
November
|
10.00-tól adventi koszorú készítés a Gyülekezeti Házban
|
27.
|
December
|
15.00-tól a Kultúrházban óvodások adventje
|
19.
|
20-tól
|
esténként 17.00-tól bűnbánati istentiszteletek
|
24.
|
Szenteste 16.00-tól istentisztelet, hittanosok műsora
Szenteste kántálás
|
25.
|
9.00-tól istentisztelet az Idősek Otthonában, úrvacsora
11.00-tól istentisztelet, úrvacsora
15.00-tól színdarab a Kultúrházban
|
26.
|
11.00-tól istentisztelet
15.00-tól istentisztelet
|
31.
|
16.00-tól Óévzáró istentisztelet
17.30-tól gyülekezeti vacsora
|
|